Zajímavá fakta o jízdních kolech a cyklistice

• Světové kolo se začalo používat několik let poté, co se objevila první kola na prodej.Tyto první modely se nazývaly velocipedy.
  • První jízdní kola vznikla ve Francii, ale jejich moderní design se zrodil v Anglii.
  • Vynálezci, kteří jako první vymysleli moderní jízdní kola, byli buď kováři, nebo povozníci.
  • obrázek-kolo-pošťáka
  • Každý rok se vyrobí více než 100 milionů jízdních kol.
  • První komerčně prodávané kolo „Boneshaker“ vážilo 80 kg, když se objevilo na prodej v roce 1868 v Paříži.
  • Více než 100 let poté, co bylo do Číny přivezeno první kolo, jich má tato země nyní přes půl miliardy.
  • 5 % všech cest ve Spojeném království se uskuteční na kole.Ve Spojených státech je toto číslo nižší než 1 %, ale Nizozemsko ho má na závratných 30 %.
  • Sedm z osmi lidí v Nizozemsku starších 15 let má kolo.
  • Nejvyšší naměřená rychlost jízdy jízdního kola po rovném povrchu je 133,75 km/h.
  • Populární kolo typu BMX vzniklo v 70. letech minulého století jako levnější alternativa motokrosových závodů.Dnes je lze nalézt po celém světě.
  • První dopravní prostředek podobný jízdnímu kolu vytvořil v roce 1817 německý baron Karl von Drais.Jeho design se stal známým jako drezína nebo dandy horse, ale byl rychle nahrazen pokročilejšími návrhy velocipedu, které měly převodovku poháněnou pedálem.
  • Tři nejslavnější typy jízdních kol v prvních 40 letech historie jízdních kol byly francouzský Boneshaker, anglický penny-farthing a Rover Safety Bicycle.
  • V současné době se po celém světě používá více než 1 miliarda jízdních kol.
  • Cyklistika jako oblíbený a soutěžní sport vznikla koncem 19. století v Anglii.
  • Jízdní kola každý rok ušetří přes 238 milionů galonů plynu.
  • Nejmenší kolo, jaké kdy bylo vyrobeno, má kola o velikosti stříbrných dolarů.
  • Nejznámějším cyklistickým závodem na světě je Tour de France, která byla založena v roce 1903 a dodnes se jezdí každý rok, když se cyklisté z celého světa účastní třítýdenní akce, která končí v Paříži.
  • Světové kolo je vytvořeno z francouzského slova „bikelette“.Před tímto názvem byla kola známá jako velocipedes.
  • Náklady na údržbu jízdního kola za 1 rok jsou o 20 levnější než u jednoho automobilu.
  • Jedním z nejdůležitějších objevů v historii jízdních kol byla pneumatika.Tento vynález vytvořil John Boyd Dunlop v roce 1887.
  • Cyklistika je jednou z nejlepších zábav pro lidi, kteří chtějí snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice.
  • Jízdní kola mohou mít více než jedno sedadlo.Nejoblíbenější konfigurací je dvoumístné tandemové kolo, ale rekordmanem je 67 stop dlouhé kolo, které řídilo 35 lidí.
  • Rakouský závodní cyklista Markus Stöckl sjel v roce 2011 na obyčejném kole z kopce sopky.Dosáhl rychlosti 164,95 km/h.
  • Na jedno parkovací místo se vejde 6 až 20 zaparkovaných jízdních kol.
  • První design kola poháněného zadním kolem vytvořil skotský kovář Kirkpatrick Macmillan.
  • Nejvyšší rychlost dosažená na kole, které jelo po rovině s pomocí tempomatu, který odstraňoval větrné turbulence, byla 268 km/h.Toho dosáhl Fred Rompelberg v roce 1995.
  • Přes 90 % všech cyklovýletů je kratších než 15 kilometrů.
  • Denní 16kilometrová jízda (10 mil) spálí 360 kalorií, ušetří až 10 eur rozpočtu a šetří životní prostředí 5 kilo emisí oxidu uhličitého, které produkují automobily.
  • Jízdní kola jsou v přeměně energie na cestování účinnější než auta, vlaky, letadla, lodě a motocykly.
  • Spojené království je domovem více než 20 milionů jízdních kol.
  • Stejnou energii, jakou vynakládáte na chůzi, lze s kolem využít pro 3x zvýšení rychlosti.
  • Prvním cyklistou, který jezdil na kole kolem světa, byl Fred A. Birchmore.Šlapal 25 000 mil a dalších 15 000 mil cestoval lodí.Opotřeboval 7 sad pneumatik.
  • Energie a zdroje, které jsou použity na vytvoření jednoho jediného vozu, mohou být použity na vytvoření až 100 jízdních kol.
  • Horská kola Fist byla vyrobena v roce 1977.

obrázek horského kola

• Spojené státy americké jsou domovem více než 400 cyklistických klubů.
  • 10 % zaměstnanců New Yorku denně dojíždí na kolech.
  • 36 % kodaňské pracovní síly denně dojíždí na kolech a pouze 27 % řídí auta.V tomto městě si lze zdarma půjčit jízdní kola.
  • 40 % všech dojíždění v Amsterdamu se uskutečňuje na kole.

Čas odeslání: 13. července 2022