Historie a typy cyklistických závodů

obrázek na kole při západu slunce

Od chvíle, kdy se ve Francii v druhé polovině 19. století začala vyrábět a prodávat první jízdní kola, se okamžitě stala těsně spjata se závoděním.V těchto raných letech se závody obvykle prováděly na kratších vzdálenostech, protože špatný uživatelský komfort a stavební materiály neumožňovaly řidičům jet rychle po dlouhou dobu.Avšak s tlakem mnoha výrobců jízdních kol, kteří se začali objevovat v Paříži, se původní společnost, která vytvořila první moderní kolo, společnost Michaux, rozhodla propagovat jednu velkou závodní událost, která vyvolala obrovský zájem Pařížanů.Tento závod se konal 31. května 1868 v Parc de Saint-Cloud a vítězem se stal Angličan James Moore.Bezprostředně poté se cyklistické závody staly běžnými ve Francii a Itálii a stále více akcí se snažilo posouvat hranice dřevěných a kovových kol, která do té doby ještě neměla gumové pneumatiky.Mnoho výrobců jízdních kol plně podporovalo cyklistické závody, vytvářeli stále lepší a lepší modely, které byly určeny pouze pro závodění, a závodníci si na takových akcích začali vydělávat velmi slušné ceny.

obrázek aktivity na kole

Zatímco cyklistické sporty byly stále populárnější, začaly se samotné závody konat nejen na veřejných komunikacích, ale také na předem připravených závodních tratích a velodromech.V 80. a 90. letech 19. století byly cyklistické závody široce přijímány jako jeden z nejlepších nových sportů.Fanouškovská základna profesionální cyklistiky se ještě více rozrostla s popularizací delších závodů, zejména italského závodu Milán-Turing v roce 1876, belgického Lutych-Bastogne-Liege v roce 1892 a francouzského Paříž-Roubaix v roce 1896. Svůj podíl na závodech hostily i Spojené státy americké. , nejpozoruhodněji v 90. letech 19. století, kdy byly zpopularizovány šestidenní závody (zpočátku nutily jediného řidiče řídit bez zastavení, ale později umožňovaly dvoučlenné týmy).Cyklistické závody byly tak populární, že byly zařazeny do prvních novodobých olympijských her v roce 1896.

Díky lepším cyklistickým materiálům, novým designům a mnohem větší popularizaci u veřejnosti a sponzorů se Francouzi rozhodli uspořádat akci, která byla neuvěřitelně ambiciózní – cyklistický závod, který pokryje celou Francii.První Tour de France, rozdělená do šesti etap a pokrývající 1500 mil, se konala v roce 1903. Závod začal v Paříži a poté se přesunul do Lyonu, Marseille, Bordeaux a Nantes a poté se vrátil do Paříže.S velkou cenou a skvělými pobídkami k udržení dobrého tempa 20 km/h se do tohoto náročného závodu přihlásilo téměř 80 účastníků, přičemž Maurice Garin vyhrál první místo poté, co jel 94 h 33 m 14 s a vyhrál cenu, která se rovnala roční odměně šest továrních dělníků.Popularita Tour de France vzrostla na takovou úroveň, že 1904 závodních jezdců bylo většinou zařazeno mezi lidi, kteří chtěli podvádět.Po mnoha kontroverzích a neuvěřitelném množství diskvalifikací získal oficiální vítězství 20letý francouzský jezdec Henri Cornet.

Po první světové válce se nadšení pro profesionální cyklistické závody prosazovalo pomalu, většinou kvůli smrti mnoha špičkových evropských jezdců a těžkým ekonomickým dobám.V té době se profesionální cyklistické závody staly velmi populární ve Spojených státech (kteří nedali přednost závodům na dlouhé vzdálenosti jako v Evropě).Dalším velkým hitem popularity cyklistiky byl automobilový průmysl, který zpopularizoval rychlejší způsoby dopravy.Po druhé světové válce se profesionální cyklistika v Evropě stala ještě populárnější, přilákala největší cenové fondy a přinutila cyklisty z celého světa soutěžit na mnoha evropských akcích, protože jejich domovské země nemohly dosáhnout úrovně organizace, soutěže a peněžní odměny.V 60. letech 20. století vstoupili na evropskou cyklistickou scénu američtí řidiči, ale v 80. letech evropští jezdci začali stále více soutěžit ve Spojených státech.

Na konci 20. století se objevily profesionální závody na horských kolech a pokročilé kompozitní materiály učinily cyklistiku 21. století ještě konkurenceschopnější a zajímavější na sledování.Ještě o více než 100 let později Tour de France a Giro d'Italia dva nejpopulárnější dálkové cyklistické závody na světě.

Čas odeslání: Červenec-07-2022